Czarownice na Sycylii
𝐂𝐳𝐚𝐫𝐨𝐰𝐧𝐢𝐜𝐞 𝐧𝐚 𝐒𝐲𝐜𝐲𝐥𝐢𝐢. S𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐝𝐲 ( 𝐓𝐫𝐚𝐩𝐚𝐧𝐢, 𝐂𝐚𝐥𝐭𝐚𝐧𝐢𝐬𝐞𝐭𝐭𝐚, 𝐀𝐠𝐫𝐢𝐠𝐞𝐧𝐭𝐨)

Aby zacząć od początku musimy oddalić się do czasów mitologii, gdzie po ziemi sycylijskiej chodziła * PANI GRY * ( Signora del gioco) o imionach Erodiade, Diana, Ecate ( bogini nieba, ziemi i morza) jej postać była reprezentowana postronną osobowością o innych imionach, które przedstawiały trzy fazy życia: młodość, dojrzałość i starość. Będąc córką bogini księżyca ,jej potrójna osobowość zaprezentowała również trzy fazy księżyca. Została wysłana na ziemię, aby nauczyć biednych ludzi ,jak się leczy ziołami i magią . Przekazała w ten sposób nie licznym kobietom sztukę magii i czarów, utrzymania ziół i przygotowywania porcji magicznych.
Ona jest matką wszystkich wróżek i czarownic, jak dobrych tak i złych - w mitologii była ona nazywana “ Deae Matres” albo “Deae Matronae”

Używanie tej wiedzy zależało od uczniów , dlatego w legendach jak i w historii jest podział na wróżki dobre i złe tzw. czarownice.

Dzisiaj wam opowiem o Animulare o Dragunara. Są to kobiety, które oddały swoją duszę diabłowi i w ten o to sposób, stały się złymi czarownicami. Wychodziły nocą na swoje tajemnicze spotkania, w których planowały zemstę i krzywdę dla ludzi. Gdy w ciemnościach pojawiała się kobieta z kołowrotkiem , lepiej było zmienić drogę . Był ich to znak rozpoznawczy. Nigdy nie rozstawały się z tym drewnianym narzędziem. Z tego też względu często je można pomylić ( a może i nie) z trzema mojrami z mitologii greckiej- córek Zeusa, których zadaniem było tkanie nici życia ludzi i decydowaniu o ich śmierci.

Le animulari, nazywane również Dragunara (dragonara, dragunara, ddragunara) lub “Timpesta di ventira” czy Donna du vientu (tempesta di vento, raffica di vento, tromba d’aria- burza z wiatrem, tornado, trąba powietrzna słowo pochodzi od draga- smok ,niektórzy mówią, że to są kobiety zamienione w smoki, co prowokują burze) w okolicach Trapani i nie tylko marynarze bardzo szanują Dragunara i są bardzo ostrożni, aby jej nie obrazić. Poza prezentami (każda okolica w swoim okresie) przestrzegają parę zasad np. nie wolno marynarzowi, czy rybakowi obcinać włosów na pokładzie łodzi w piękną pogodę. Grozi to przekleństwem lub śmiercią na otwartym morzu.
Do morza wrzucano skarby: złoto i olej . Olej był najcenniejszym produktem Sycylii i wierzono, że wlewając go do morza fale będą gładkie jak sam olej. Każda trąba powietrzna czy huragan był porównany do czarownicy, która się przemieniała w nieszczęście, aby ich ukarać. Będąc pracownikiem diabla wierzono, że przecinając na pół trąbę powietrzną wszystko ustanie, dlatego też kapitanowie statków i małych łodzi zawsze byli uzbrojeni w noże .
Opowieść o trąbach powietrznych oddala się aż do Krzysztofa Kolumba, co napotykając trąbę powietrzną , swoja szpadą w powietrzu zrobił znak krzyża świętego i wypowiadając wersy z Ewangelii dał radę ją zniszczyć i uratować marynarzy i statek.

Pozostańmy na Sycylii w Trapani. Jest legenda, która opowiada o marynarzu co sprzeciwił się trąbie powietrznej. Odwrócony w stronę ogona powtarzał stare modlitwy i wyciągnął miecz ( ryba miecz, miecznik), który użył do przecięcia trąby. Machnął nim trzy razy tak, jakby chciał odciąć ogon trąbie i po wypowiedzeniu modlitwy trąba się rozpuściła w powietrzu i znikła .Morze z powrotem wróciło spokojne i łagodne. Od tamtych czasów najstarsi marynarze i rybacy najbardziej doświadczeni, przekazują w sekretnej tajemnicy modlitwę najmłodszym marynarzom i rybakom. Wybrany młodzieniec 24 grudnia wkłada do buzi liść oliwny i go żuje, aż do godziny 24 w nocy. Najstarsi marynarze i rybacy moczą ręce w wodzie święconej, robiąc znak krzyża na czole młodemu rybakowi. Chwilę przed wypowiedzeniem tajemniczej modlitwy, młodzieniec ma połknąć liść oliwny. Starszyzna modlitwę może powtórzyć tylko raz, a jeżeli młodzieniec jej nie zapamiętał musi czekać do przyszłego roku.


la Dragunara w Caltanisetta jest opisana jako kobieta z długimi rozpuszczonymi włosami i naga. W momencie huraganu ,kobieta wznosi się w powietrze z głową obniżoną do piersi i na pewnej wysokości zaczyna kręcić się wokół własnej osi przypominając czarną parę i dym. Żeby ją zatrzymać trzeba ją przeciąć na pół lewą ręką wypowiadając modlitwy. W tedy dopiero ona upadnie na ziemie w małych kawałkach.
W Agrigento jest czarownica „Dragunara” ,która rzucała wstrętne klątwy, aby ją powstrzymać trzeba było przeciąć ją kosą. Wówczas rozpadała się na niewidzialne kawałki i zaczynały padać z nieba skarpetki z sety, stare buty i kołowrotki. Wszystko to, co służyło czarownicy do czarnej magii, upadało na ziemię.
Ostatnia czarna postać na Sycylii to “Mazzamareddu” o “Fuddhittu . Był to złośliwy elf (skrzat), który straszył ludzi koszmarami w nocy, albo małymi trąbami powietrznymi.
Majara o megere najniższy poziom czarnej magii. Były to kobiety do których zwracano się po uroki i klątwy, aby je komuś nasłać , aby się od nich uwolnić ( do dziś są te kobiety i ludzie w to głęboko wierzą i użyczają ich serwisów) nazywane wiedźmami, czarownicami. Są to kobiety normalne, które używają domowych sposobów do swoich magii. Wiedza ich jest tym, co je wyróżnia od klasycznej kobiety. Znane modlitwy i klątwy, które wypowiadały pod nosem są przekazywane od starszej do najmłodszej Majary.
Chcę podzielić się paroma przykładami ich działań, co do dziś są praktykowane,
np. sprawdzały, czy jest na danej osobie urok. Stawiały głęboki talerz na głowie pełny wody, wlewały do niego łyżkę oleju z oliwy. Jeżeli plama oleju była jedna, duża znaczyło, że wisi na tobie urok. Jeżeli olej się rozdzielał na dużo małych plamek znaczyło, że jesteś <czysta>. Jeżeli nad tobą wisiał urok Majara to brała duże nożyce, mówiąc coś pod nosem, przecinała plamę co się rozdrobniła po całym talerzu . Urok był złamany.
Inny przykład : dużo kobiet przychodziło po rady, jak uwieść danego mężczyznę. Majara kazała wpuścić parę kropelek krwi z okresu do kawy i przygotować tort, do którego miały dodać włos łonowy. Po czym przez trzy dni Majara wymawiała jakąś czarną modlitwę i w ten sposób mężczyzna się tak przywiązywał do kobiety, że nawet, jak go zdradziła, to on poza nią świata nie widział.
Do Majara przychodziły osoby biedne, które płaciły w naturze ( jajka, chleb, konfitury). Potrafiły również leczyć drobne choroby fizyczne. Nowe Majara były wybierane przez matki chrzestne i ich chrzest na Majare odbywa sie 24 czerwca ( 3 dni po Przesilenie, solstycjum lata) i 24 grudnia ( 3 dni po Przesilenie, solstycjum zimy)
Ps. Zdjecia sa do pobudzenia wyobrazni, i c . d .n




