Legenda o Adonisie i festyn kawalerów (Terrasini - Palermo)

la leggenda di Adone e Festa di Li Schietti
Festyn kawalerów jest to pogańska impreza, która była zapoczątkowana w połowie lat 800, Było to czczenie Adonisa, Ale kim był ADONIS?

Legendy są przeróżne: mitologia grecka, rzymska i syryjska mieszają się miedzy sobą. Jest ciężko dojść do konkretnej wersji , Ja dzisiaj opowiem Wam wersję sycylijską.
Adonis był synem z kazirodczego związku. W legendach opowiada się, że małżeństwo CANCREIDE I CIRINA ( król Cypru) mieli córeczkę Mirrę. Była ona tak prześliczna. Ze Jej matka chwaliła się wszystkim, że jej córka jest piękniejsza od bogini Afrodyty.

Bogini postanowiła, że ich córka Mirra zakochała się w swoim ojcu, Podczas festiwalu dedykowanego dla Demeter, (podczas tego festiwalu kobiety wstrzymywały się od pójścia do łóżka z małżonkiem) Mirra wykorzystała sytuację i z pomocą swojej niani, która ją wychowała i nie znosiła cierpienia młodej wychowanki, kiedy CIRINIA był dość wypity, ciemną nocą Mirra wśliznęła się do łóżka ojca, aby spełnić swoje największe pragnienie miłosne. I tak to trwało przez dziewięć dni. Ostatniego dnia Cirina był bardzo ciekawy, kim jest ta kobieta, która go zadawala od tylu dni. Zaświecił świecę, aby zobaczyć jej twarz. Możemy wyobrazić szok ojca, kiedy zobaczył swoją córkę. Jak na tamte czasy przystawało wziął miecz i chciał ją zabić. Córka uciekła w głęboki las. Afrodyta, kiedy dowiedziała się, że Mirra oczekuje syna swojego ojca, zamieniła ją w drzewo mirry. aby jej nie znalazł. Było juz za późno. Ojciec przeciął drzewo na dwie części, stąd też jej łzy zamieniały się w żywicę. Po dziewięciu miesiącach nadszedł czas porodu.

Poród odebrały NAIDE (nimfy, wróżki leśne), które wzięły pod opiekę małego ADONISA. Był tak cudownym , pięknym, dzieckiem, że sama Afrodyta w nim zakochała się.

Kazała NAIDE włożyć go do skrzynki drewnianej i wysłać go do PERSEFONY (królowej piekieł), która miała go schować w ciemnym kącie, aby się z nikim nie podzielić urodą dziecka. Aczkolwiek ciekawość Persefony była dużo silniejsza i otworzyła drewnianą skrzynkę. ADONIS uwiódł Persefony swoimi wielkimi oczami i słodkim uśmiechem. Afrodyta dowiedziała się o sytuacji. Zaraz opowiedziała Zeusowi. Obie kobiety chciały mieć władzę nad dzieckiem.

By załagodzić spór Zeus zadecydował, że Adonis będzie cztery miesiące z Afrodyte, cztery miesiące z Persefony i cztery miesiące z kim on sobie zażyczy. Adonis wyrósł na przystojnego , pięknego i silnego mężczyznę. Nie było kobiety, która by w nim nie zakochała się, Zazdrosna Afrodyta chciała go tylko dla siebie i nie mogąc sprzeciwić się Zeusowi poprosiła swojego syna Erosa, aby strzelił w Adonisa swoją strzałą tak, aby się w niej zakochał i swoje cztery miesiące wolności spędzał razem z nią. W ten sposób mogłaby osiem miesięcy być razem z nim, a Persefona tylko cztery. Zazdrość narosła nie tylko między boginiami i nimfami, ale również między bogami. Tutaj do końca nie wiadomo, który z bogów dokładnie opowiada się o ARESIE lub APPOLLO, który został natchnięty zazdrością. Wszyscy umiłowali bardziej ADONIS niż bogów w sobie. Nasłano (lub to był jeden z nich przemieniony) na ADONIS dzika, który go śmiertelnie skaleczył .

Aczkolwiek Zeus był świadkiem tej sytuacji , gdzie ADONIS był niewinny i jego jedynym grzechem była uroda, o którą on nigdy nie prosił. Postanowił, dać mu życie. Zmartwychwstał pod warunkiem życia: cztery miesiące u AFRODYTY, cztery miesiące w piekłach u PERSEFONY i cztery miesiące miał być kochankiem kobiet ziemskich.

Jako symbol namiętności, taki męski "sex bomb”. Stąd też jest mu przypisywana nie tylko uroda męska, jak też odrodzenie, zapłodnienie i widząc, że narodził się z drzewa, jest mu przykazana rodność wszystkich drzew i wegetacji produkującej żniwa
Znając legendę o ADONIS przejdźmy teraz do festiwali pogańskich, które jeszcze do dzisiaj odbywają się na Sycylii,
W całym regionie Sycylii odbywa się jedna z tradycji w okresie kwietnia- maja (okres Wielkanocy) sadzenie pszenicy, soczewicy i innych lekkich ziaren. Trzymając je w ciemności i podlewając co dwa dni, roślinki rosną bardzo szybko. W Wielki Piątek związują kiełki i pędy czerwonymi tasiemkami. Sadzą je na przygotowanych wcześniej „grobach” ( jest to grób, w którym jest chowane zdjęcie lub obrazek Jezusa Chrystusa, gdyż on był bogiem, co zmartwychwstał, symbol odrodzenia) Ten zwyczaj jest nazywany “ I GIARDINI DI ADONE” lub “ I BOSCHI DI ADONE” tłumaczone LASY lub OGRODY ADONIS

Dlaczego to robią od mitologii po biblię? Jest to w sumie ta sama tradycja i ten sam wątek , cytat z biblii (GIOVANNI 12,24); Jeśli ziarno pszenicy spadnie na ziemię i nie umrze, pozostanie samo; jeśli natomiast umrze, rozmnoży się i da wiele owoców”. Były to słowa Jezusa Chrystusa. Także ta cała tradycja służy po to, aby żniwa obrodziły się bardziej bogate, trawa bardziej zielona, a serca ludzi bardziej życzliwe . ( w Polsce siejemy rzeżuchę lub owies na Wielkanoc- bardzo podobna tradycja)
Następna tradycja na Sycylii, a dokładnie w TERRASINI (prowincja Palermo)jest to festyn nazywany Festa di Li Schietti (tłum. Festyn dla kawalerów). Jest to pogański festyn, który lata wstecz. był organizowany dla czczenia ADONIS. Na czym on polegał? W okresie wielkanocnym , była przygotowywana uczta , stół zastawiony mięsem z owcy , grillowanymi sardynkami i oczywiście dobrym lokalnym winem. Wybierano drzewo gorzkiej pomarańczy ( ponoć jest to jedno z najsilniejszych drzew i gorzkie pomarańcze są lecznicze, są niezbędne dla kobiet w ciąży , ) Drzewo wybrane miało ważyć od 50-55kg i po ścięciu było one ozdabiane czerwonymi chustkami, dzwoneczkami , serem w kształcie baranków ( taki jakby nasz oscypek). Upiększone drzewo było stawiane na wozie, który był ciągnięty przez konie ozdobione w stroje sycylijskie, jak to na święto było dane…

Za wozem możemy zobaczyć grupę młodzieńców i kawalerów, którzy obserwują drzewa, krytykując jego ciężar i możliwości wygrania zawodów… Tak, tak, ponieważ po sobotniej defiladzie, drzewo zostaje postawione przed domem na placu ,w oczekiwaniu na błogosławieństwo w niedzielę rano po pierwszej mszy świętej. Już od świtu w niedzielę są panny z rodzinami na tarasach i balkonach w oczekiwaniu na propozycję od kawalera. Dokładnie ta tradycja służyła po to, aby kawalerowie pokazali swoją siłę i męskość, co na tamte czasy oznaczało również płodność. Zachęcając panny do zainteresowania się nimi. niektórzy znów oczekiwali na ten moment cały rok, aby zadeklarować zaręczyny. Kawaler stawał pod balkonem panny i jeżeli pobił czas utrzymania drzewa nad głową, panna automatycznie zgadzała się na ślub. Jeżeli czas nie był pobity, panna mogła odmówić, ale zgoda zależała od niej. Na festynie pogańskim dla ADONIS jest pokazany szacunek i podziw dla jego wyglądu, umiłowanie, że boginie o niego walczyły i pokazanie się, że jest się na wysokości boskiej istoty akceptując wyzwanie o podnoszenie drzewa. Która kobieta nie chciałaby takiej istoty boskiej w łóżku?

Dzisiaj, są to prawdziwe zawody z pucharami. Bardzo rzadko zdarzają się zaręczyny. Dzisiaj warto zobaczyć festyn i podziwiać zawodników ubranych w folklorystyczne stroje sycylijskie, którzy podnoszą ogromne drzewa nad głową.







