𝑳𝒆𝒈𝒆𝒏𝒅𝒂 𝒐 𝒑𝒊𝒓𝒂𝒄𝒊𝒆 𝑺𝒆𝒓𝒊𝒔𝒔𝒐 𝒛 𝑻𝒓𝒂𝒑𝒂𝒏𝒊

𝑳𝒆𝒈𝒆𝒏𝒅𝒂 𝒐 𝒑𝒊𝒓𝒂𝒄𝒊𝒆 𝑺𝒆𝒓𝒊𝒔𝒔𝒐 𝒛 𝑻𝒓𝒂𝒑𝒂𝒏𝒊

Trapani jest miejscowością nadbrzeżną. W dawnych czasach słynęła z wielkiego portu i bogatych statków. Była to przystań dla handlowców z całego świata.
Nie może zabraknąć opowieści o piratach. Legenda opowiada o silnym i nieznanym piracie, który na morzu atakował statki Moro (czarnoskórych), okradł je i swoich więźniów sprzedawał, jako niewolników. Kiedy nie pływał po morzu, wracał do swojego domu, gdzie na niego czekała piękna żona, którą bardzo kochał. Pewnego razu podczas rozładunku towaru i rozdawania klientom swoich niewolników zauważył skromnego i poważnego chłopaka. Zdecydował zostawić go sobie.
Mądry chłopczyna wszedł w łaski żony pirata, która oczarowana jego osobowością oddała mu się cieleśnie. Z upływem czasu niewolnik przekonał żonę pirata, aby razem uciec i wrócić do swojego miasta w Afryce , gdzie będą razem szczęśliwi. Kobieta oczarowana niewolnikiem ukradła cały skarb i wszystkie oszczędności męża. Uciekła razem z niewolnikiem i zabrała ze sobą młodą niewolnicę *Turke (opis osoby czarnoskórej) Po dojeździe do domu niewolnika, sytuacja się odwróciła. Niewolnik stał się panem i traktował, jak niewolnicę żonę pirata.
Uwolnił niewinną Turkę. W międzyczasie pirat dowiedział się o całej sytuacji. Zdecydował się odnaleźć Moro, aby zemścić się. Dopływając do Afryki spotkał Turkę i groźbami kazał jej wskazać, gdzie jest jego żona. Turka, ze spokojem kazała mu poczekać i poszła sprawdzić, czy jeszcze znajdują się tam, gdzie ich zostawiła. Turka poszła do domu Mora i zastała tam żonę pirata w kajdankach. Opowiedziała Turce, jak jej jest przykro za zdradę i że żałuje to co zrobiła. Turka wróciła do pirata i zaprowadziła go do ich domu. Pirat podciął gardło Moro i z żoną oczyścili cały skarbiec. Tylko jego żona wiedziała, gdzie znajduje się skarbiec. Po czym odciął głowę żony, włożył do worka i zabrał ze sobą. Całe złoto dał Turce, proponując jej powrót z nim do Trapani, jako jego żona.


Dziewczyna przyjęła propozycję. Po ślubie pirat wystawił głowę żony, jako demonstracja,że jego honor jest uratowany i nie ma ucieczki dla tych, co zdradzają. Po dekompozycji (rozpad gnilny) głowy, zastąpili ją głową marmurową, aby przypominać wszystkim mieszkańcom i turystom, że zdrada nie popuszcza. Dzisiaj, możemy podziwiać tę głowę przy wejściu na ulicę VIA SERISSO.

**W Trapani jest to główna opowieść dotycząca pochodzenia TESTA DI MORO




